Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Tutaj powinien być opis

Łączy nas pamięć

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz piąty zorganizowało akcję upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim. Wiosną 1943 większość polskich Żydów już nie żyła. Przeprowadzona przez Niemców oraz ich pomocników systematyczna likwidacja gett i mordowania ich mieszkańców na miejscu bądź w obozach zagłady w Bełżcu, Sobiborze, Treblince, i na Majdanku  w Lublinie nieuchronnie zmierzała ku końcowi. Mord polskich i europejskich Żydów trwał na oczach świata, który milczał. 19 kwietnia 1943r. wojska niemieckie podjęły kolejną próbę likwidacji getta. Tym razem 22 grupy żydowskich bojowców stawiły opór. 

Aby upamiętnić kwietniowe wydarzenia 1943r. Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu po raz drugi  włączyła się w ogólnopolską akcję edukacyjną „Żonkile”. 20 kwietnia w jastrzębskiej książnicy upłynął pod hasłem „Łączy nas pamięć” ze względu na przypomnienie 74. rocznicy powstania w getcie warszawskim,  a także na przypadający 19 kwietnia Dzień Pamięci o Holokauście i zbrodniach przeciwko ludzkości. Była to doskonała okazja, by poruszyć trudne tematy, nierozerwalnie związane z historią naszego kraju. Film i przygotowana lekcja biblioteczna miały na celu zwrócenie uwagi młodzieży na kwestię dotyczącą Żydów oraz wywołanie refleksji i szukanie odpowiedzi na pytanie: „co mogę zrobić, aby to się już nigdy nie powtórzyło?”. Na początek spotkania, każdy z uczestników otrzymał papierowy żonkil – symbol powstania.

Poprzez takie działania jak lekcje biblioteczne i spotkania z młodzieżą chcemy przypomnieć te wydarzenia, opowiedzieć o ich bohaterach i zachęcić do podjęcia próby zmierzenia się z dylematami, przed którymi siedemdziesiąt cztery lata temu stanęli młodzi ludzie. 

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile. Akcja Żonkile to ważny projekt społeczno-edukacyjny przypominający o powstaniu w getcie warszawskim.

/informacja ze strony Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN/

/fot. ze strony Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN/