Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Tutaj powinien być opis

Narodowe Czytanie „Wesela” w jastrzębskiej książnicy

„Jak się żenić, to się żenić!
to tak jakby w uniesieniu....
W równe nogi wskoczyć w studnię.
Nie utonę, nie utonę!
Topi się, kto bierze żonę.
Niech się stopi, niech się spali,
Byle ładnie grajcy grali,
Byle grali na wesele.
Jak się tak muzyka miele…”

Stanisław Wyspiański, „Wesele”

Wesele Stanisława Wyspiańskiego było lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania. W czwartek (7 września br.) w akcję wspólnego poznawania dramatu włączyli się przedstawiciele instytucji samorządowych: władze Gminy Lipno, Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Różyckiego w Jastrzębiu,  ks. Henryk Kołodziejczyk – proboszcz parafii bł. Michała Kozala Biskupa i Męczennika w Lipnie, Koło Gospodyń Wiejskich w Jastrzębiu, Biblioteka Publiczna Gminy Lipno Filia nr 1 w Jastrzębiu, mieszkańcy Jastrzębia.

W Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu odbyło się czytanie wybranych fragmentów „Wesela”, w którym udział wzięli: Wójt Gminy Lipno – Andrzej Piotr Szychulski, Sekretarz Gminy Lipno – Krzysztof Milak, Proboszcz parafii bł. Machała Kozala Biskupa i Męczennika – ks. Henryk Kołodziejczyk,  Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Lipno – Andrzej Chojnicki, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Różyckiego w Jastrzębiu – Irena Retlikowska, regionalna poetka, autorka licznych książek  i czynna uczestniczka Lipnowskiej Grupy Literackiej – Czesława Krystyna Chojnicka, Przewodnicząca KGW Jastrzębie – Jolanta Staśkiewicz, nauczyciele miejscowej szkoły podstawowej – Maria Piotrkiewicz i Katarzyna Gęsicka, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Lipno z/s w Radomiach – Ewa Rozen, Uczniowie klas III –VII Szkoły Podstawowej w Jastrzębiu.

Zaproszeni goście wspólnie odczytali fragmenty dzieła jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. W czwartkowy poranek jastrzębska książnica na chwilę zamieniła się w weselną izbę chłopską przystrojoną kolorowymi w ludowe wzory dekoracjami. Ideą Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na piękno słowa pisanego i bogactwo ojczystego języka. To również pokazanie różnorodności polskiej literatury i wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.  W imieniu organizatorów kierujemy podziękowania dla osób, które wzięły udział w tak wyjątkowym i niepowtarzalnym wydarzeniu.

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, w 2015 roku była to „Lalka” Bolesława Prusa, a w ubiegłym „Quo Vadis” Sienkiewicza.