Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Tutaj powinien być opis

Uczniowe SP w Jastrzębiu wybrali się na wycieczkę do Torunia

Dnia 15.12.2017r. uczniowie klas IV-VII Szkoły Podstawowej w Jastrzębiu wraz z wychowawcami (M. Kiełkowska, M. Piotrkiewicz, K. Kostrzewski, K. Gęsicka) wybrali się na wycieczkę do Torunia.

Pierwszym punktem wycieczki był seans w Planetarium im. Władysława Dziewulskiego. Siedząc wygodnie w fotelach, uczniowie oglądali seans „Wirująca Ziemia” i uczyli się jak rozpoznawać gwiazdy, poznali podstawowe informacje związane z ruchem wirowym i obiegowym Ziemi, zjawisko dnia i nocy oraz następstwo pór roku. Nad głowami pojawiały się tysiące gwiazd i kosmiczne animacje. Opowieść prowadził znany astronom, pan Jerzy Rafalski, który o gwiazdach, planetach i innych ciałach niebieskich potrafi opowiadać jak nikt inny.

Po wizycie w Planetarium uczestnicy wycieczki udali się do Ratusza Staromiejskiego na zajęcia muzealne pt. „Żywe barwy witraża”. Pani przewodnik zaprezentowała zachowane gotyckie witraże oraz surowce niezbędne do ich powstania. Opowiedziała także o etapach tworzenia witraży w dawnych czasach. Po części teoretycznej uczniowie wspólnymi siłami stworzyli własny projekt świątecznego witraża. Efekt był imponujący.

Na zakończenie pani przewodnik zaprosiła wszystkich do jednej z komnat Ratusza, gdzie opowiedziała historię niesamowitego odkrycia skarbu ze Skrwilna. Każdy miał także możliwość obejrzenia wystawy biżuterii i zastawy stołowej odnalezionej w 1961 roku przez ekspedycję archeologiczną z Torunia.

Zwieńczeniem wycieczki była wizyta w McDonald’s. Każdy mógł zamówić coś dla siebie, by posilić się po dniu pełnym wrażeń. Apetyty i humory uczniom dopisywały, więc wycieczkę można zaliczyć do udanych.