Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Tutaj powinien być opis

„A noc była ciemna, kiedy to się stało, lecz blaskiem Dzieciątko na sianku jaśniało”.

Atmosfera Bożego Narodzenia już na parę dni przed świętami zagościła w Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Trzebiegoszczu. Stało się tak dzięki przygotowanemu przez uczniów placówki przedstawieniu wigilijnemu, które obejrzeli zaproszeni goście, przybyli mieszkańcy wsi Trzebiegoszcz i pobliskich miejscowości oraz społeczność szkolna. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska jako przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, sekretarz powiatu lipnowskiego Zbigniew Chmielewski, wójt gminy Lipno Andrzej Szychulski, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Ewa Rozen, radny gminy Lipno pan Krzysztof Pokłacki,  sołtys wsi Trzebiegoszcz pan Marek Pniewski, sołtys wsi Jankowo pan Stanisław Wojciechowski.

Zastawione wigilijnymi potrawami i słodkościami stoły, serdeczne rozmowy, składane życzenia i uroczysta aura okazały się pięknym tłem dla najważniejszego momentu spotkania – przełamania się opłatkiem ze stojącym obok człowiekiem. Ten podniosły i wzruszający gest zainicjowała dyrektor szkoły pani Joanna Wołodko. W ten sposób prawdą stały się słowa, iż „Betlejem jest blisko, jest na odległość ludzkiego serca. Na odległość otwartej dłoni”.

Uczniowie wystąpili w tradycyjnie zinterpretowanej historii o przyjściu na świat Chrystusa, co pozwoliło wszystkim obecnym na jasełkach z łatwością dostrzec meritum okresu bożonarodzeniowego, którym jest bezbrzeżna miłość Boga ofiarowana w najdelikatniejszej formie – w ludzkiej i bezbronnej postaci Dzieciątka. Widzowie mogli więc na scenie zobaczyć szopkę, podążających do niej pasterzy i królów. Pojawiły się także zstępujące z nieba anioły i iście piekielne diabły; nie zabrakło też Heroda i jego wojska. Całą historię cudu betlejemskiej nocy kolędową nutą uzupełniał chór, zaś patriotycznym akcentem okazała się obecność polskich dzieci, które małemu Jezusowi przyniosły w darze swoje serca.   

W organizację uroczystości aktywnie włączył się również Wiejski Dom Kultury w Trzebiegoszczu wraz z bibliotekarzem panią Agnieszką Bedyk, natomiast za program artystyczny odpowiedzialni byli: pani Hanna Mazurkiewicz oraz panowie Rafał Ługowski i Piotr Arent.