Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Tutaj powinien być opis

„Przedwiośnie” lekturą Narodowego Czytania 2018

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywać się będzie w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd również wyjątkowy przebieg i formuła akcji. Lekturą Narodowego Czytania na 8 września 2018 roku będzie „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Taką decyzję ogłosił prezydent Andrzej Duda. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty „Antologii Niepodległości”. Jest to doskonała okazja, aby przypomnieć najważniejsze i najwybitniejsze teksty literatury polskiej upamiętniające istotne wydarzenia historyczne naszego kraju. Antologię tworzą wybrane dzieła z różnych epok, od najdawniejszych po współczesne, składające się na bogaty obraz literatury polskiej. Są one wymownym symbolem ciągłości, trwałości i żywotności naszej narodowej kultury.
Siódma edycja Akcji Narodowe Czytanie to wyjątkowy moment na mapie polskich wydarzeń kulturalnych. W roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wspólne czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego umożliwi świętowanie tej ważnej rocznicy oraz zwiększy świadomość na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową państwowości. Akcja ma na celu propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzację czytelnictwa. Tegoroczny wybór lektury obrazuje Polskę „wielu kontrastów”, przedstawiając jej różnorodność i bogate wydarzenia historyczne. To powieść niezwykle ciekawa, ilustrująca specyficzne losy narodu polskiego. Pozostawia wiele pytań, wątpliwości i niedopowiedzeń, które również w obecnych czasach mają podobny wydźwięk.
Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnej edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Biblioteka Publiczna Gminy Lipno z/s w Radomicach oraz jej filie biblioteczne na pewno po raz kolejny włączą się w organizację tego wyjątkowego i doniosłego wydarzenia. Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wspólnej lektury. Szczegółowy program wydarzeń z podziałem na poszczególne filie zostanie ogłoszone wkrótce.