Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Tutaj powinien być opis

Mini Olimpiada Szybowcowa

W piątek, 8 czerwca, uczniowie Szkoły Podstawowej w Maliszewie wzięli udział w imprezie sportowo – edukacyjnej związanej z obchodami 100-lecia lotnictwa polskiego. Koordynatorami akcji Smyki na Start były: Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, Fundacja Smyki na Start i Aeroklub Warszawski. Szkolnym koordynatorem Mini Olimpiady był Michał Kuźniak – nauczyciel wychowanie fizycznego.
Zawody ogólnopolskiej Mini Olimpiady Szybowcowej Smyki na Start cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów – do rejestracji zgłosiło się 40 chętnych w trzech kategoriach wiekowych. Zadaniem zawodników było zbudowanie swojego modelu samolotu z lekkiej pianki depron, a następnie odbyły się konkurencje na najdalszy lot. Wynik końcowy był sumą pięciu lotów.
W kategorii uczestników do lat 8 na podium stanęli:
I miejsce - Kacper Branecki (kl.I),
II miejsce – Maciej Mamrzyński (kl.I),
III miejsce – Kacper Kielik (oddział przedszkolny).
W kategorii wiekowej do 10 lat I miejsce zajęła Marcelina Zielińska (kl. II), na II miejscu uplasował się Mateusz Mamrzyński (kl. II), a III miejsce należało do Mai Lipskiej (kl. III).
W najstarszej grupie uczestników najlepszy wynik osiągnęła Nikola Kałmin (kl. IV), na II miejscu uplasował się Cezary Mamrzyński (kl. IV), zaś Martyna Kolczyńska z klasy V – zajęła III miejsce.
- Smyki na Start to innowacyjny pomysł stworzenia zawodów, w których zawodnicy startują na zbudowanych przez siebie w trakcie imprezy identycznych modelach. Konkurencje łączą ze sobą zabawę, ale także, a może przede wszystkim edukację i zdrową rywalizację z zachowaniem zasad fair play – przekonywał Michał Kuźniak.
Czas spędzony na wspólnym budowaniu modeli przez dzieci oraz ich opiekunów okazał się fantastyczną zabawą dla wszystkich.
Na stronie internetowej www.smykinastart.pl można przeczytać, że zawody modeli powstały jako analogia do rozgrywanych na szybowcowych mistrzostwach świata konkurencji w klasie światowej (World Class), w której uczestniczą wyłącznie szybowce PW-5 "Smyk"