Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Tutaj powinien być opis

RzeczpospoCzyta, czyli „Noc Bibliotek” w Gminie Lipno

IV wydanie akcji Noc Bibliotek 2018 pod hasłem „RzeczpospoCzyta”, odbyło się 9 czerwca br. W tym roku do tej ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo dołączyły filie biblioteczne w Jastrzębiu i Trzebiegoszczu. Jedną z atrakcji Nocy Bibliotek było puszczanie wianków zrobionych przez dzieci i pracowników biblioteki w kolorystyce biało-czerwonej, nawiązującej do jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości. Kolejnym, ważnym zadaniem była próba odpowiedzi na następujące pytania: Czy biblioteka może stać się archiwum lokalnej pamięci i jednocześnie miejscem jej odkrywania? Jak dawniej rozumiano pojęcie „wolności”? Jak podchodzono do zakazów, praw, przestrzegania obyczajów? Czy współczesne normy odbiegają znacznie od tych sprzed 200, 100 lat? Czy to co dziś przyjmujemy ze spokojem, dla naszych przodków było nie do pomyślenia? A może właśnie na odwrót? Co szokowało ówczesnych „dobrze wychowanych” obywateli?
Miłym akcentem było wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku, natomiast w Trzebiegoszczu tradycją Nocy Bibliotek stała się rywalizacja podczas gier planszowych.
Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać. Biblioteki publiczne, szkolne i inne łączą siły i czekają na czytelników z mnóstwem atrakcji, a przede wszystkim niecodziennych spotkań z literaturą.