Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Tutaj powinien być opis

Modernizacja drogi wojewódzkiej w powiecie lipnowskim

21 sierpnia w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste podpisanie umowy na realizację przebudowy drogi wojewódzkiej nr 558, łączącej Lipno z Dobrzyniem nad Wisłą. Gruntowna przebudowa 7-kilometrowego odcinka pochłonie ponad 12 mln zł.

 - To druga obecnie ważna inwestycja drogowa na terenie powiatu lipnowskiego – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Wcześniej rozpoczęliśmy przebudowę trasy z Lipna do granicy województwa. Przygotowujemy się również do remontu odcinka drogi z Lipna w kierunku Rypina.  

 Droga wojewódzka nr 558 zapewnia komunikacje pomiędzy Lipnem i południowo-wschodnią  częścią  powiatu lipnowskiego. W ostatnich latach przebudowany został odcinek tej trasy przebiegający przez miejscowość Wielgie. Teraz rozpocznie się modernizacja kolejnego fragmentu trasy od tej miejscowości do Kłokocka.

 Trasa zostanie przebudowa na odcinku liczącym prawie 8 kilometrów. Jezdnia zostanie poszerzona do 6-6,5 metrów, znajdzie się przy niej utwardzone pobocze. Zaplanowano wykonanie nowej solidnej podbudowy przenoszącej obciążenia rzędu 10 ton na oś. Dzięki temu droga będzie dostosowana do przejazdu ciężarówek i odporna na powstawanie kolein.

 Między Wielgie i Domem Pomocy Społecznej w Nowej Wsi zbudowany zostanie chodnik.  Przejście dla pieszych przy placówce oświetlimy ledowymi  lampami hybrydowymi zasilanymi energią słoneczną lub wiatrową. Chodniki przy przystankach i przejścia dla pieszych będą wyposażone w elementy ze specjalnymi żłobieniami i wypustkami ułatwiającymi orientację osobom niewidomym. W ramach zadania przebudujemy też 8 zatok autobusowych, a także zjazdy na posesje. Na trasie zamontowana zostanie też bramownica, na której zainstalowane będą kamery. Zaprojektowana została też stacja meteo wraz z tablicą informującą o aktualnych warunkach pogodowych. Na koniec trasa zyska nowe oznakowanie poziome i pionowe.

W przetargu na wykonanie prac najkorzystniejsza ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lipna. Inwestycja pochłonie ponad 12 mln zł i będzie objęta 7-letnią gwarancją. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na wrzesień przyszłego roku.

 Podpisy pod umową złożyli marszałek Piotr Całbecki, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Mirosław Kielnik i prezes Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Andrzej Kurda. W ceremonii uczestniczyli też członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść oraz radny województwa Stanisław Pawlak.

 W ubiegłym roku w powiecie lipnowskim rozpoczęła się przebudowa drogi wojewódzkiej nr 559 z Lipna do Kamienia Kotowego. Prace na 22-kilometrowym odcinku kosztują 59 mln zł. Obecnie najbardziej zaawansowane roboty toczą się pomiędzy miejscowościami Jasień i Kamień Kotowy. Na tym odcinku zakończą się one jesienią. W wakacje ułożono też mikrodywanik na trasie nr 541 z Wilczej Turzy do Kamienia Kotowego.

 Droga nr 558 w liczbach:

  • koszt prac budowlanych 12,056 mln zł
  • długość modernizowanego odcinka 7709
  • szerokość jezdni: 6-6,5 m
  • 8 zatok autobusowych do remontu
  • długość nowego chodnika 1171 m
  • powierzchnia nowych jezdni 49798 m kw. o
  • z trasy korzysta w ciągu dobru 2883 pojazdów

 

Źródło: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/33032-modernizacja-drogi-wojewodzkiej-w-powiecie-lipnowskim

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl