Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Tutaj powinien być opis

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w Gminie Lipno

Po raz kolejny file biblioteczne w Jastrzębiu i Trzebiegoszczu włączyły się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, która organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Wydarzenie ma na celu promocję czytelnictwa, jest też okazją do przypomnienia bądź zapoznania Polaków z klasykami narodowej literatury. W tym roku podczas akcji czytane były fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Nie jest to lektura przypadkowa, bowiem znajdują się w niej przemyślenia na temat pierwszych lat niepodległości Polski, ukazano też chęć odbudowy państwa, co wpisuje się w tegoroczne uroczystości stulecia odzyskania niepodległości. 

W tym roku Narodowe Czytanie odbyło się 8 września w Bibliotece Publicznej w Trzebiegoszczu i 11 września w Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu.

Fragmenty „Przedwiośnia” w ogrodzie jastrzębskiej książnicy zaprezentowali przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu, dyrektorzy szkół, znane i lubiane osoby z życia kulturalnego i społecznego. Historię, opowiadającą o rosyjskich perypetiach Cezarego Baryki i jego matki w Baku, oraz o szaleństwach i okrucieństwach rewolucji bolszewickiej przeczytali następujący goście:

 

Andrzej Piotr Szychulski – Wójt Gminy Lipno

Rafał Wiśniewski – Przewodniczący Rady Powiatu w Lipnie

Izabela Balcerkowska – Skarbnik Gminy Lipno

Jolanta Kruszyńska – Dyrektor Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Radomicach

Irena Retlikowska – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Różyckiego w Jastrzębiu

Justyna Nierychlewska – Pracownik Urzędu Gminy w Lipnie

Jolanta Staśkiewicz – Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Jastrzębie

Maria Piotrkiewicz – Nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Kazimierz Różyckiego w Jastrzębiu

Katarzyna Gęscika – Nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Kazimierz Różyckiego w Jastrzębiu

 

Wybrane utwory z 44 tekstów Antologii Niepodległości przeczytała młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Różyckiego w Jastrzębiu.

Dopełnieniem wydarzenia była inauguracja wystawy „Ojcowie niepodległości”, która została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ekspozycja składa się z 30 plansz przedstawiających sylwetki liderów walki o wolną Polskę 1918 roku.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i wielu innych. Na wystawie znajduje się również kalendarium najważniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski, a także kopie dokumentów związanych z 11 listopada 1918 roku.

Wystawa potrwa do 31 października 2018 r., następnie będzie można ją oglądać w budynkach: Urzędu Gminy w Lipnie, Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Radomicach i Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Różyckiego w Jastrzębiu.

W tegoroczne, wspólne czytanie można było się włączyć odwiedzając filię biblioteczną w Trzebiegoszczu. Przenosząc się w czasy „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego; jego mitycznej wizji szklanych domów, rozczarowania pisarza polską międzywojenną oraz niepokój, obawy i refleksje, które miały miejsce swoje odzwierciedlenie w prezentowanym utworze. W kameralnym gronie Biblioteki Publicznej w Trzebiegoszczu miejscowa młodzież i ich rodzice przeczytali fragmenty powieści.

Zarówno w Jastrzębiu, jak i Trzebiegoszczu dopełnieniem wydarzenia była sceneria nawiązująca do mitu szklanych domów i powtarzające się pytanie: A jakie są Wasze szklane domy”