Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Tutaj powinien być opis

SP Jastrzębie: Sprzątanie Świata – Polska 2018

21 września 2018 roku uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Różyckiego kolejny raz przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata - Polska”. To już 25. edycja akcji, której celem jest zwrócenie uwagi na problemy ekologiczne, na konieczność ograniczania ilości odpadów, ich właściwego składowania i przetwarzania.
Tegoroczna jubileuszowa kampania, która odbywała się w dniach 21- 22- 23 września pod hasłem
„AKCJA- SEGREGACJA! 2 X WIĘCEJ, 2 X CZYŚCIEJ” miała na celu wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów.
To bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody. Ale jest to istotne także ze względu na konieczność osiągnięcia przez polskie gminy poziomu 30% recyklingu już w tym roku, a przez Polskę poziomu 50% recyklingu odpadów z gospodarstw domowych już za dwa lata, w roku 2020.
Aktualnie z gospodarstw domowych do recyklingu trafia ok. 13% odpadów, a musimy w ciągu dwóch lat zacząć zbierać ich poprzez selektywną zbiórkę trzykrotnie więcej!
Segregacja odpadów jest także jedną z podstaw Gospodarki Obiegu Zamkniętego (Circular Economy), którą wdrażają Polska i wszystkie inne państwa Unii Europejskiej.
Dlatego w tym roku podjęte zostały odpadowe Wyzwania - w kolorach jak pojemniki do segregacji odpadów.
Wyzwanie 1 – NIEBIESKIE
„Akcja – segregacja!” – kampania informacyjna dla lokalnej społeczności.
Wyzwanie 2 – ZIELONE
„Zbieramy – sprzątamy – nie śmiecimy”
Wyzwanie 3 – BRĄZOWE
Razem ułatwiajmy segregację odpadów – podpisz petycję do producentów i ustawodawcy o oznakowanie opakowań kolorem pojemnika, do którego należy je potem wrzucić.
Wyzwanie 4 – CZARNE
Pokaż, że segregujesz! I pokaż, jak segregujesz!
Wyzwanie 5 – ŻÓŁTE
Gmino – pozyskaj od nas nieodpłatnie żółte pojemniki do selektywnej zbiórki i efektywnie zbieraj w nie właściwe odpady!
Wzorem lat ubiegłych klasa szósta zaprosiła społeczność szkolną na okolicznościowy apel. Jubileusz to także dobra okazja, aby obdarować Jubilata. Z tej okazji posadzono przy szkole dąb. To najlepszy prezent i dla Ziemi, i dla ludzi.
Następnie uczniowie razem z wychowawcami, zaopatrzeni w rękawice i worki, wyruszyli na sprzątanie miejsc, obok których często przechodzimy, a które szpecą śmieci.
Należy pamiętać, że „Sprzątanie Świata” to nie jest jednodniowy zryw, ale akcja służąca wyrobieniu postaw i zachowań, które w przyszłości powinny stać się stylem naszego życia.