Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Tutaj powinien być opis

Dla Niepodległej – Wielki test z Historii

W środę,  17 października br., w Szkole Podstawowej w Maliszewie odbył się Wielki Konkurs z Historii – dla Niepodległej. Konkurs został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Patronat organizacyjny objął Wójt Urzędu Gminy Lipno – pan Andrzej Piotr Szychulski, zaś patronat medialny: Tygodnik Lipnowski, CLI i Gazeta Pomorska.

W konkursie wzięły udział 23 pary uczestników, którzy zmierzyli się w 3 rundach konkursowych. Uczestnikami historycznych zmagań  byli przedstawiciele lokalnych władz, policji, dyrektorzy okolicznych szkół, przedstawicielki Kuratorium Oświaty we Włocławku, nauczyciele, rodzice uczniów oraz inne osoby, zaprzyjaźnione z placówką, które zgłosiły swój udział w konkursie. Pytania konkursowe zostały przygotowane przez pana Dariusza Chrobaka pełniącego funkcję przewodniczącego jury. Jurorkami były także: pani Joanna Wołodko i pani Beata Laszkiewicz – Kućba. Pytania konkursowe dotyczyły czasów rozbiorów aż do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918r.

Zwycięska para – przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Lipnie – pani Renata Tężycka i pan Maciej Czerwiński otrzymali statuetki oraz nagrodę finansową w kwocie 1000 zł ufundowaną przez Starostę Lipnowskiego – pana Krzysztofa Baranowskiego, zaś Wójt Gminy Lipno – pan Andrzej Szychulski przeznaczył 600 zł dla pary, która zajęła II miejsce – pani Bożenie El Maaytah i panu Piotrowi Kuligowskiemu z Zespołu Placówek Oświatowych w Wielgiem. Na III miejscu uplasowały się ex aequo pary: Ewa Rozen i Irena Retlikowska - przedstawicielki Szkoły Podstawowej w Jastrzębiu oraz Jadwiga Bartczak i Piotr Bartczak – przedstawiciele absolwentów i rodziców uczniów maliszewskiej szkoły. 

Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się ogromną wiedzą i znajomością czasów Polski w okresie rozbiorów – za udział w historycznych zmaganiach otrzymali dyplomy, podziękowania i drobne upominki związane ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. W czasie krótkiego programu artystycznego uczennice klas V – VIII zaśpiewały  najpopularniejsze pieśni patriotyczne związane z obchodami Święta Niepodległości.

W przyjaznej atmosferze udekorowani zostali zwycięscy, a na zakończenie biorący udział w konkursie stanęli do pamiątkowej fotografii.