Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Tutaj powinien być opis

„Wolność we krwi” – widowisko patriotyczne

Dnia 23 listopada 2018 roku uczniowie klas V - VIII, nauczyciele oraz dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Różyckiego w Jastrzębiu wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu, jakim było popołudnie z piosenką patriotyczną pt. „Wolność we krwi”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Lipno Filia nr 1 w Jastrzębiu w ramach obchodów Jubileuszu 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wzięły w nim udział władze samorządowe na czele z Panią Anetą Jędrzejewską – Marszałek Województwa Kujawsko - Pomorskiego, Sekretarzem Gminy Lipno – Krzysztofem Milakiem, dyrektorzy szkół gminy Lipno, pracownicy instytucji kultury i bibliotek, przedstawiciele Lipnowskiej Grupy Literackiej, LZS Jastrzębie, mieszkańcy Jastrzębia i okolic.

W części artystycznej zebrani mogli wysłuchać piosenek patriotycznych wykonanych przez młodzież z naszej szkoły przy akompaniamencie Pana Radosława Wysockiego. Fragmenty wspomnień wymarszu I Kompanii Kadrowej czytały nauczycielki – Katarzyna Gęsicka, Maria Piotrkiewicz, Anna Szymańska oraz Irena Retlikowska - dyrektor Szkoły Podstawowej w Jastrzębiu. Wiele emocji wśród zebranych wywołały utwory: „Rozkwitały pąki białych róż”, „Deszcz jesienny”, „Pierwsza brygada” czy „Sen o Warszawie”. Echo niosło wspólny śpiew piosenki „O mój rozmarynie”. Na zakończenie uczniowie zaprezentowali taniec narodowy - polonez. Niezwykle miłym akcentem było zaproszenie do narodowego tańca władz samorządowych. Przy dźwiękach poloneza spotkanie dobiegło końca.

Popołudnie dostarczyło wszystkim uczestnikom wielu wzruszeń i refleksji. 100- lecie odzyskania niepodległości to wielka i dostojna rocznica. Pamięć o tym wydarzeniu pozostanie także w historii  naszej szkoły. Będzie wskazówką dla potomnych, że należy dbać o przeszłość, gdyż jak mówił nasz rodak Jan Paweł II : „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”.