Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Tutaj powinien być opis

Dzień Pluszowego Misia w bibliotekach Gminy Lipno

Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dziecka, powiernik wszystkich sekretów i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.
Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku czy fotelu nie siedziałby ten milusiński przyjaciel.
W bibliotekach Gminy Lipno jak co roku święto pluszowego misia jest obchodzone bardzo szczególnie. Tego dnia każde dziecko przyniosło do biblioteki swojego najmilszego misia. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Radomicach i Jastrzębiu wyrecytowały wiersze o tym, jaki jest miś. Na laureatów konkursu recytatorskiego pluszowych wierszyków czekało wiele atrakcyjnych nagród przygotowanych przez biblioteki. Każde dziecko otrzymało misia i pamiątkowy dyplom. W filiach bibliotecznych w Karnkowie, Trzebiegoszczu i Wichowie również świętowano Dzień Pluszowego Misia. Było kolorowo i radośnie. W Trzebiegoszczu nie mogło zabraknąć ciekawych konkursów i zabaw z najlepszym, pluszowym przyjacielem.
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki, czyli w 2002 roku. Jednak historia Pluszowego Misia zaczęła się znacznie wcześniej.
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
A jak jest dzisiaj?
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem i powiernikiem największych sekretów i tajemnic. W literaturze dziecięcej spotykamy wielu Sławnych Misiów jak Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek.