Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Tutaj powinien być opis

SP Trzebiegoszcz: wycieczka do Warszawy

27 lutego 2019 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Trzebiegoszczu i Zespołu Szkół w Karnkowie wyjechali do Warszawy do Sejmu i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Najpierw przewodnik oprowadził grupę po salach obrad, opowiadając o pracy posłów i senatorów. Trasa zwiedzania obejmowała przejście podziemnym korytarzem, gdzie prezentowana jest wystawa dotycząca sejmowania w okresie I Rzeczpospolitej, a także makieta współczesnego kompleksu budynków sejmowych. Uczniowie zobaczyli Salę Posiedzeń Sejmu. Tu usłyszeli od przewodnika, że obradom przewodniczy Marszałek Sejmu, który poprzez trzykrotne uderzenie o podłogę laską marszałkowską otwiera i zamyka obrady. W Sejmie zasiada 460 posłów, a jego kadencja trwa 4 lata. W 2015 r. Sejm VII kadencji podjął uchwałę o ustanowieniu dnia 1 lipca ( zawarcie w 1569 unii lubelskiej )Dniem Sejmu Polskiego.

Następnie uczniowie udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego, które zostało otwarte 31 lipca 2004, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania. Muzeum stanowi hołd wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Zgromadzono ponad 30 tyś. eksponatów. Wielkie wrażenie wywołała wystawa Akcja ,,Burza” , odtworzony bombowiec Liberator, replika niemieckiego bunkra czy fragment ekspozycji poświęcony terrorowi niemieckiemu w okupowanej stolicy. Natomiast przejście ,,kanałem” zmusiło uczniów do przemyśleń i próby zrozumienia trudów i grozy wojny. Obejrzano także film ,,Miasto Ruin” obrazujący Warszawę po Powstaniu Warszawskim z pokładu samolotu.

Wycieczka wszystkim bardzo podobała się. Taka lekcja historii na długo pozostanie w pamięci uczniów. Wyjazd zorganizowała pani Ewa Adamkiewicz. Opiekunami wycieczki byli: pani Joanna Wołodko, pani Wioletta Suska i pan Piotr Arent.