Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Tutaj powinien być opis

Warsztaty ze Zbigniewem Masternakiem

14 marca w budynku Biblioteki Publicznej i Świetlicy Wiejskiej w Radomicach uczniowie ze szkół podstawowych w Jastrzębiu, Karnkowie,Trzebiegoszczu i Wichowie uczestniczyli warsztatach z pisania komiksów i scenariuszy.

Podczas zajęć młodzież miała okazję dowiedzieć się jak wygląda konstrukcja scenariusza filmowego. Wspólnie omówiono konstrukcję głównego bohatera i bohaterów drugiego planu, jak pisać dialogi i co powinien zawierać prawidło napisany i narysowany komiks. Na koniec zajęć uczestnicy przygotowali własne pomysły na scenariusze w formie streszczenia na 1,5 strony.

Zbigniew Masternak to prozaik, scenarzysta filmowy, reportażysta i... piłkarz. Pochodzi z Piórkowa, mieszka w Puławach. Ukończył szkołę podstawową w Baćkowicach  z Nagrodą Dyrektora Szkoły dla Najlepszego Ucznia w Historii Szkoły. Potem ukończył z wyróżnieniem Liceum Ogólnokształcące im. B. Głowackiego w Opatowie. Studiował prawo na UMCS w Lublinie, następnie filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim, lecz żadnego z tych kierunków nie ukończył. W 2009 roku ukończył scenariopisarstwo w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej.

Pierwsze opowiadania zaczął pisać już w szkole podstawowej. Debiutował prozą w 2000 roku na łamach "Twórczości". Pracuje nad autobiograficznym cyklem powieściowym "Księstwo".Na podstawie trzech ksiąg "Chmurołap" (2006), "Niech żyje wolność"(2006) i "Scyzoryk"(2008), reżyser Andrzej Barański nakręcił film "Księstwo". W 2014 r. ukazała się księga czwarta cyklu pt. "Nędzole", którą zamierza sfilmować Krzysztof Zanussi. W 2012 r. cykl powieściowy "Księstwo" zdobył Nagrodę im. W. Orkana. Masternak jest także współautorem książki "Kino polskie 1989 - 2009. Historia krytyczna" oraz noweli filmowej "Jezus na prezydenta!".

Jego twórczość jest tłumaczona na języki obce: wietnamski, mongolski, macedoński, ukraiński, rosyjski, białoruski, bułgarski i niemiecki. Masternak to najczęściej filmowany pisarz młodego pokolenia. Stypendysta Homines Urbani. W 2011 roku pisarz otrzymał Świętokrzyską Nagrodę Kultury. Nominowany do tytułu Człowiek 25-lecia w Województwie Świętokrzyskim.

Zbigniew Masternak jest też zapalonym piłkarzem. Od 2011 r. do 2013 r. grał w piłkę błotną w BKS Roztocze Krasnobród, LC Chełm, od 2016 gra w FC Rebeliant Kraków. Został 3-krotnym Mistrzem Polski w piłce błotnej, 4-krotnym zdobywcą Pucharu Polski, brązowym medalistą Błotnej Ligi Mistrzów, 4-krotnym Królem Strzelców Mistrzostw Polski i 2-krotny Królem Strzelców Pucharu Polski. Jest kapitanem Reprezentacji Polskich Pisarzy w piłce nożnej, a także laureatem tytułu "Piłkarska Osobowość Lubelszczyzny 2015".