Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Tutaj powinien być opis

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w SP w Wichowie

30. kwietnia w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Wichowie uczczono święto narodowe - Święto Konstytucji 3 Maja. Odbyła się w tym dniu uroczystość z okazji tego doniosłego wydarzenia. Uczniowie zaprezentowali spektakl słowno – muzyczny przygotowany pod kierunkiem p. Anny Leśniewskiej i p. Gabrieli Krajewskiej oraz p. Jadwigi Jasińskiej upamiętniający to ważne wydarzenie historyczne. W apelu wzięli udział uczniowie klasy IV i VII oraz uczniowie należący do zespołu wokalnego.

Uchwalony 3. maja 1791 roku akt prawny był pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie. Powstał przy współpracy posłów Sejmu Wielkiego i wspierającego ich środowiska. Ta "ustawa rządowa" zawierała wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja 3 maja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła też formalnie liberum veto. Przywróciła Polakom nadzieję i poczucie odpowiedzialności za swój kraj. Nadal pozostaje symbolem odważnego, nowatorskiego myślenia o kształcie Rzeczypospolitej.

 

W tym dniu uczniowie tej szkoły zaprezentowali swój  program artystyczny w Gminnym Ośrodku Kultury w Wichowie, gdzie odbyła się gminna uroczystość związana ze Świętem Konstytucji.