Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Tutaj powinien być opis

Tam, gdzie słychać klangor, czyli… w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym

Nietypowo, a wycieczkowo, przyrodniczo i przygodowo rozpoczął się dla uczniów klasy IV, V, VI i VII naszej szkoły kolejny majowy tydzień nauki. W ramach projektu- Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego ,,Lubię tu być… na zielonym!” odwiedzili oni Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy.

Ta inna niż wszystkie lekcja przyrody rozpoczęła się od wykładu, którego tematem były flora i fauna GLPK, a także ukształtowanie jego terenu i historia. Utrwaleniu wiedzy służyły wypełniane przez wszystkich uczestników warsztatów karty pracy oraz sporządzenie własnej wersji logo parku. Po dostarczeniu najważniejszych informacji przyszedł czas na nabranie sił w postaci dostarczenia cennych kilokalorii, czyli śniadanie. Ta część spotkania okazała się niezwykle ważna, gdyż na uczniów czekała wymagająca sprawności intelektualnej, bystrości i fizycznej hardości ścieżka z zadaniami wiodąca przez teren parku. Po ukończeniu wszystkich zadań wychowankowie naszej szkoły zregenerowali siły przy ognisku z kiełbaskami i ciepłą herbatą.

Górznieńsko -Lidzbarski Park Krajobrazowy utworzono, aby chronić unikatowe wartości przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe. Powstał on na pograniczu województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Szczególnym celem utworzenia parku było zapewnienie warunków dla aktywnych form ochrony, kształtowania środowiska i rozwoju turystyki krajoznawczej. Cały park znajduje się w granicach Zielonych Płuc Polski – najczystszej i najbogatszej przyrodniczo części kraju. Istnieje w nim 7 rezerwatów, wiele pomników przyrody, zaś ze zwierząt spotkać w nim można łosie, jelenie, sarny, dziki, bobry, wydry i liczne gatunki ptaków, w tym bieliki, orliki krzykliwe, bociany czarne oraz żurawie, które są symbolem GLPK.