Przejdź do treści

Gmina Lipno

Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Tutaj powinien być opis

Wielki Test z Historii

W piątek, 7 czerwca br., w Szkole Podstawowej w Maliszewie odbyła się kolejna edycja Wielkiego Testu z Historii, który został objęty honorowym patronatem przez Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Marka Kuchcińskiego. Urząd Gminy Lipno i Starostwo Powiatowe objęły Wielki Test patronatem organizacyjnym. Gościem honorowym był Wójt Gminy Lipno – pan Andrzej Piotr Szychulski. Pomysłodawczynią Wielkiego Testu jest dyrektor Szkoły Podstawowej w Maliszewie – pani Iwona Kornacka.
W Wielkim Teście z Historii pn. Dwudziestolecie międzywojenne. Nauczmy się szanować niepodległość wzięło udział 19 par uczestników, którzy zmierzyli się w 3 rundach konkursowych. Pytania dotyczyły okresu dwudziestolecia międzywojennego - od odzyskania przez Polskę niepodległości aż do wybuchu II wojny światowej.
Uczestnikami historycznych zmagań byli przedstawiciele lokalnych władz, policji, dyrektorzy okolicznych szkół, nauczyciele, rodzice uczniów oraz inne osoby, zaprzyjaźnione z placówką, które zgłosiły swój udział w konkursie.
Pytania konkursowe zostały przygotowane przez dyrektora Szkoły Podstawowej w Czernikowie – pana Dariusza Chrobaka pełniącego funkcję przewodniczącego jury. Jurorkami były także: pani Katarzyna Marczewska – kierownik ds. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej oraz pani Justyna Wenderlich – przedstawiciel Urzędu Gminy w Lipnie.
Zwycięska para – panie: Anna Nierychlewska i Justyna Czaplińska - przedstawicielki Szkoły Podstawowej w Radomicach otrzymały statuetki. Drugie miejsce zajęli pan Kazimierz Mątowski oraz pan Grzegorz Koszczka z Urzędu Gminy, zaś na III miejscu uplasowali się pani Jadwiga Bartczak i pan Piotr Bartczak – przedstawiciele absolwentów i rodziców uczniów maliszewskiej szkoły. Dodatkowo trzy zwycięskie pary otrzymały książki Ryszarda Specjalskiego pt. Lipno i okolice. Materiały do monografii, które przekazał pan Krzysztof Milak – sekretarz Gminy Lipno. Nagrody rzeczowe – artykuły piśmiennicze firmy Parker oraz skórzane portfele ufundowane zostały przez Urząd Gminy i Starostwo Powiatowe w Lipnie
Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się ogromną wiedzą i znajomością wydarzeń dotyczących Polski w okresie międzywojnia – za udział w historycznych zmaganiach otrzymali podziękowania. W czasie krótkiego programu artystycznego uczniowie klas IV – VIII zaśpiewali najpopularniejsze przeboje lat przedwojennych, zaś wolontariusze zrzeszeni w Szkolnym Kole Wolontariatu przygotowali słodki poczęstunek.
W podniosłej atmosferze udekorowani zostali zwycięscy, a na zakończenie uczestnicy konkursu stanęli do pamiątkowej fotografii.