Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Tutaj powinien być opis

Narodowe Czytanie w Gminie Lipno

Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do udziału w ogólnopolskiej akcji pt. „Narodowe Czytanie. W tym roku wspólnie będziemy czytać Nowele polskie. Uroczyste spotkanie odbędzie się 9 września (poniedziałek), o godz. 17.00, w ogrodzie biblioteki. Podczas spotkania będzie można również obejrzeć wystawę poświęconą życiu i twórczości autorów nowel, a także wystawę upamiętniającą 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na zakończenie Narodowego Czytania wystąpi lipnowski zespół rokowy KAVOO. W przypadku złej pogody uroczystość zostanie przeniesiona do sali kominkowej biblioteki. Serdecznie zachęcamy do włączenia się w akcję i wspólne upamiętnienie dzieł wybitnych polskich pisarzy. Spotkajmy się 9 września w ogrodzie jastrzębskiej biblioteki, by razem odkryć piękno i naturalność Nowel polskich.
Kto chciałby wybrać się na Narodowe Czytanie w weekend będzie mógł odwiedzić filię biblioteczną w Trzebiegoszczu, która również włączyła się w ogólnopolską akcję. Wspólne czytanie odbędzie się 7 września (sobota), o godz. 17.00, w budynku biblioteki. Spotkanie rozpocznie się konkursem z literatury polskiej okresu pozytywizmu, następnie uczniowie miejscowej szkoły przeczytają fragmenty wybranych nowel.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.