Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Na pierwszym palnie zdjęcia otwarta książka leżąca na trawie, na której są rozrzucone maliny i rozlany sok imitujący krew. Na książce leży róża. Obok księgi miseczka z malinami. Na drugim planie zdjęcia budynek Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu.

Narodowe Czytanie 2020

Biblioteka Publiczna Gminy Lipno z/s w Radomicach wraz z filią biblioteczną w Jastrzębiu serdecznie zaprasza na wspólne czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego w ramach Narodowego Czytania 2020. Uroczystość odbędzie się 1 września o godz. 12.00 w ogrodzie Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu. Fragmenty dramatu naszego wieszcza zaprezentują przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy szkół, znane i lubiane osoby z życia kulturalnego i społecznego.

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania będzie również doskonałą okazją do uroczystego wręczenia nagród laureatom 8. Edycji Gminnego Konkursu Poetyckiego pt. „Miłość w czasach zarazy...” – zapiski z kwarantanny. Podczas spotkania zostaną wręczone nagrody laureatom Gminnego Konkursu Plastycznego „Wakacje z książką” i Gminnego Konkursu Fotograficznego „Książka na wakacjach” w ramach Akcji Lato 2020. Organizatorem konkursów jest Biblioteka Publiczna Gminy Lipno z/s w Radomicach. Z kolei nagrody ufundowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.