Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Na zdjęciu Dyrektor Biblioteki Publicznej Ewa Rozen – Bieńkowska stojąca w altanie, na tle parku. W tle dekoracja w postaci ławek , poduszek, lampionów, firanek.

Narodowe Czytanie „Balladyny”

Już po raz dziewiąty w ramach akcji Narodowe Czytanie w całym kraju zostało przeczytane wybitne dzieło polskiego romantyzmu, jakim jest „Balladyna” Juliusza Słowackiego. W Gminie Lipno Narodowe Czytanie odbyło się po raz czwarty i miało miejsce 1 września 2020 r. w ogrodzie filii bibliotecznej w Jastrzębiu.

Dopełnieniem spotkania było uroczyste wręczenie nagród w trzech gminnych konkursach: 8. edycji Gminnego Konkursu Poetyckiego „Miłość w czasach zarazy – zapiski z kwarantanny”, Gminnym Konkursie . Uroczystości Narodowego Czytania towarzyszyła wystawa „Bitwa Warszawska. Stulecie Zwycięstwa” przygotowana z okazji 100. rocznicy „Cudu nad Wisłą”.

Fragmenty „Balladyny” w scenerii zabytkowego parku zaprezentowali przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy szkół, znane i lubiane osoby z życia kulturalnego i społecznego.
Historię dwóch sióstr i odwiecznej rywalizacji, a także poruszony problem winy i kary, przeczytali następujący goście:

• Andrzej Piotr Szychulski - Wójt Gminy Lipno
• Piotr Rutkowski - Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Lipnie
• Ks. Dziekan Henryk Kołodziejczyk - proboszcz Parafii Błogosławionego Biskupa Michała Kozala w Lipnie
• Irena Retlikowska - emerytowana Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Różyckiego w Jastrzębiu
• Ewa Rozen-Bieńkowska - Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Lipno z/s w Radomicach
• Marcin Chojnicki - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Różyckiego w Jastrzębiu
• Małgorzata Ośmiałowska - Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu
• Michał Gromada - fotografik współpracujący z najpopularniejszymi polskimi artystami. Pochodzący z Lipna.
• Kamil Gromada - Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu
• Maria Piotrkiewicz - Szkoła Podstawowa w Jastrzębiu
• Katarzyna Gęsicka - Szkoła Podstawowa w Jastrzębiu
• Dominika Gryczewska - Urząd Gminy w Lipnie
• Karolina Wicińska - Urząd Gminy w Lipnie
• Renata Lewandowska - zaprzyjaźniona czytelniczka filii bibliotecznej w Jastrzębiu i mieszkanka Jastrzębia
• Agata Lewandowska - Szkoła Podstawowa w Jastrzębiu

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu; zapoczątkowana w 2012. Akcję zapoczątkowano w 2012 z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. Akcję zorganizował prezydent Polski Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura - wcześniej m.in wicedyrektor TVP Kultura. Pomysłodawcy pragnęli tego, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale by stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Publiczne czytanie Pana Tadeusza odbyło się 8 września 2012 w dziesiątkach miejscowości z udziałem rzesz słuchaczy. Warszawskie oficjalne czytanie epopei narodowej miało miejsce w Parku Saskim.