Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Tutaj powinien być opis

VI edycja GMINNEJ WYSTAWY – STOŁY WIELKANOCNE NA ZIEMI DOBRZYŃSKIEJ

TRADYCJA POLSKA – to nasz największy skarb

Dlatego 7 kwietnia br. o godz. 14-tejw piękną, słoneczną niedzielę odbyła się już VI edycja GMINNEJ WYSTAWY – STOŁY WIELKANOCNE NA ZIEMI DOBRZYŃSKIEJ.

Miejscem spotkania była Szkoła Podstawowa w Maliszewie. Na uroczystości gościliśmy przedstawicieli województwa, powiatu i gminy, których powitała serdecznie Dyrektor Szkoły Podstawowej w Maliszewie Pani Iwona Kornacka. Swoją obecnością zaszczycili nas:   Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pani Aneta Jędrzejewska, Wójt Gminy Lipno Pan  Andrzej Piotr Szychulski, Proboszcz parafii M.B Częstochowskiej w Brzeźnie ks. Jacek Kopczyński, Przewodnicząca  Rady Powiatu  Lipnowskiego Pani Anna Smużewska wraz z radnymi powiatu, na czele z radnym Panem Zbigniewem Agacińskim z Maliszewa, Przewodniczący Rady Gminy Lipno  Andrzej Chojnicki oraz radni gminy Lipno, na czele z radnym  Panem  Rafałem Has z Maliszewa, Z-ca Wójta  Gminy Lipno Pan Kazimierz Montowski, Sekretarz Gm. Lipno Pan Krzysztof Milak, Przewodniczący Stowarzyszenia Sołtysów Gminy Lipno Pan Stanisław Jagielski i wielu sołtysów gminy Lipno, na czele z sołtysem Maliszewa Piotrem Sikora. Dyrektorzy Szkół i Instytucji Kultury Gminy Lipno.

Tradycja to nasze korzenie i zwyczaje, które przypominają nam skąd jesteśmy i w co wyposażyli nas dziadkowie i rodzice, w jakie wartości nas ubrali na życie.  Święta Wielkanocy to również czas zadumy nad życiem i przemijaniem. Dlatego bardzo się cieszę, powiedział Wójt Gminy Lipno Andrzej Szychulski, że nasza GMINNA RODZINA kultywuje tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Wielkiej Nocy. Tyle placówek i organizacji chętnie, z wielkim zaangażowaniem przygotowało tak wspaniałe STOŁY WIELKANOCNE.

Na wystawie prezentowały się stowarzyszenia z Maliszewa, Wichowa, Łochocina, Popowa, Krzyżówek, Radomic, Trzebiegoszcza, Jastrzębia, Chodorążka, Karnkowa, Wierzbicka, Zbytkowa, Ostrowitego oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Lipna. Panie zadbały, aby na stołach znalazły się smakowite potrawy w klasycznej, jak i nowoczesnej odsłonie. O dekoracje świąteczne zadbały nasze, artystki – rękodzielniczki. Ich dzieła można było oglądać, a także zakupić. W nastrój świąteczny wprowadzili uczestników spotkania uczniowie Szkoły Podstawowej w Maliszewie oraz orkiestra strażacko- parafialna z Brzeźna. Potrawy poświęcił i pobłogosławił Proboszcz parafii M.B Częstochowskiej w Brzeźnie ks. Jacek Kopczyński.  Panie ze stowarzyszenia w Maliszewie podjęły uczestników święconym jajkiem. Życzenia świąteczne mieszkańcom Gminy Lipno złożył Wójt Andrzej Piotr Szychulski, Członek Zarządu Województwa Kujawsko Pomorskiego Pani Aneta Jędrzejewska oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Lipnowskiego Pani Anna Smużewska. Po życzeniach, było bardzo świątecznie, czyli degustacja wspaniałości przygotowanych przez panie z gminy Lipno. Pochwałom nie było końca…  W uznaniu za zaangażowanie i kreatywność pracy pań, które przygotowały potrawy wielkanocne, Wójt Gminy Lipno wręczył pamiątkowe podziękowania oraz słodkie upominki dla artystek – rękodzielniczek.

Dziękujemy za wzięcie udziału w wystawie oraz za to, że czują Państwo potrzebę twórczego działania, czerpią radość z tworzenia, dzielenia się zwyczajami, symboliką i pomysłowością, wykorzystując swoją inwencję i zamiłowanie do tradycji. Patrząc na Wasze stoły i wykonaną prace należałoby pamiętać, że głowa to przestrzeń pełna pomysłów, a pięknie nakryty stół to wielkie dzieło.

Mamy nadzieję, że zainspirowani wystawą sprawimy, że podczas Świat Wielkanocnych na stołach naszych i naszych gości także nie zabraknie symboli odradzającego się życia w postaci zielonej gałązki, palmy, jaj, mazurka, lukrowanej baby oraz baranka.   

Fotorelacja z wystawy poniżej.