Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Tutaj powinien być opis

Uroczyste spotkanie z okazji 30-lecia Lipnowskiej Grupy Literackiej

W tym roku mija 30 lat istnienia Lipnowskiej Grupy Literackiej. Z tej okazji w sali kominkowej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu odbyło się 17 kwietnia spotkanie poetyckie. Podczas spotkania, każdy z członków grupy mógł zaprezentować swoje wiersze. Dodatkową atrakcją był występ zespołu rokowego KAVOO. Swoją obecnością spotkanie uświetnili przedstawicie władz samorządowych, ludzie kultury i nauki, artyści, dyrektorzy bibliotek i miłośnicy poezji. 

Lipnowska Grupa Literacka została założona 5 grudnia 1989 roku z inicjatywy Tadeusza Chojnickiego, ówczesnego dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipnie. Przewodniczącą Lipnowskiej Grupy Literackiej od 1989 do 2003 roku była Jadwiga Jałowiec, a wiceprzewodniczącym Sławomir Ciesielski. Po śmierci Jadwigi Jałowiec funkcje przewodniczącej sprawowała Grażyna Ryska. Obecnie grupie przewodzi Sławomir Ciesielski. Natomiast miejscem, w którym członkowie grupy mogą się spotkać jest czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipnie. Grupa funkcjonuje nieprzerwanie od 30 lat zrzeszając wielbicieli słowa pisanego.

Piątkowe spotkania grupy mają charakter warsztatowy, gdzie najwięcej czasu poświęca się na czytanie własnych tekstów. Dyskutuje się po przeczytanych utworach, zwracając uwagę na trafny dobór słów oraz zastosowanie artystyczne. Ponadto, uczestnicy dzielą się informacjami o konkursach poetyckich, zdobytych nagrodach, wyróżnieniach, spotkaniach z czytelnikami, a także informacji na temat własnych publikacji. To, co jest najbardziej charakterystyczne dla Lipnowskiej Grupy Literackiej to jej różnorodność. Każdy z poetów reprezentuje inny styl, warsztat pisarski oraz zastosowane środki artystyczne.

Grupa wydała cztery almanachy poetyckie: „Do skutku” w 1997 roku, „Trzydzieści i trzy” w 1999 roku, „Słowem obecni” w 2009 roku i jubileuszowy almanach „Wiersze LGL” wydany w 2014 roku z okazji 25-lecia działalności Lipnowskiej Grupy Literackiej. Obecnie przygotowywany jest piąty tomik wierszy z okazji jubileuszu 30-lecia istnienia grupy.

Na bazie poezji członków grupy powstały w reżyserii Grażyny Ryskiej spektakle poetyckie, montaże słowo-muzyczne jak: „Żelazka na dusze”, „Maski, czyli dusze na żelazka” i inne. Członkowie grupy wydali kilkadziesiąt publikacji. Zdobywali wiele wyróżnień w konkursach literackich, ogólnopolskich                                                  i międzynarodowych. Wielokrotnie reprezentowali region na spotkaniach, wieczorach autorskich indywidulanych i zbiorowych. Lipnowska Grupa Literacka nagrała również swoje wiersze. Płyta                                 z poezją ]grupy powstała z inicjatywy i środków Miejskiego Centrum Kulturalnego w Lipnie. Nagrana w studiu nagraniowym REC funkcjonującym w lipnowskim domu kultury jest owocem współpracy MCK z Lipnowską Grupą Literacką.