Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Tutaj powinien być opis

Narodowe Czytanie 2019 w Gminie Lipno

Już po raz ósmy w ramach akcji Narodowe Czytanie w całym kraju zostały przeczytane wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury. W tym roku był to zbiór „Nowele polskie”. W Gminie Lipno Narodowe Czytanie odbyło się po raz trzeci i miało miejsce 9 września br. w sali kominkowej filii bibliotecznej w Jastrzębiu.

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Takie właśnie są zaproponowane w tym roku do Narodowego Czytania utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty nie straciły nic ze swej aktualności.

Dopełnieniem spotkania był koncert lipnowskiego zespołu KAVOO. Uroczystości Narodowego Czytania towarzyszyły również dwie wystawy. Pierwsza nawiązuje do tegorocznej lektury nowel polskich i przedstawia życie i twórczość ich autorów. Z kolei wystawa „Osamotnieni” przygotowana została na okoliczność 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podczas inauguracji Narodowego Czytania zostały również przypomniane nazwiska żołnierzy, którzy walczyli w czasie II wojny światowej, a ich życie związane było z miejscowością Jastrzębie.

Byli to…

Chojnicki Henryk pseudonim ”Sęp” – żołnierz AK

Gajewski Wincenty – żołnierz AK, więzień obozu koncentracyjnego Stutthofie.

Niździński Kazimierz – kierownik Publicznej Szkoły Powszechnej w Jastrzębiu. W latach 1931-1939. Zginął w listopadzie 1939 r. w obozie Hohenbruch.

Rozen Józef – żołnierz „września”, jeniec wojenny wzięty do niewoli sowieckiej w Ostaszkowie, następnie przerzucony do Smoleńska, by na koniec zostać przekazanym Niemcom.

Różycki Kazimierz – Właściciel majątku ziemskiego Jastrzębie w latach 1903-1939. W czasie działań zbrojnych i okupacji hitlerowskiej doznaje wiele prześladowań i upokorzeń. Przetrzymywany w lipnowskim gestapo.

Wesołowski Hieronim – weteran II wojny światowej, uczestnik bitwy pod Monte Cassino.

Wiśniewski Józef pseudonim „Szczerba”. Brał udział w I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej. Wraz z wybuchem II wojny światowej, we wrześniu 1939 roku, z członków „Strzelca” zorganizował w Lipnie Kompanię Obrony Warszawy.

Sadowski Józef pseudonim „Zagończyk”, „:Świt”, „Sęp” w latach 1927-1928 służył ochotniczo w 1. Pułku Czołgów w Żurawicy. W 1939 roku utworzył w Jastrzębiu organizację do walki z Niemcami pod nazwą „Wolności Sprawiedliwość”.

To tylko część bohaterów wojny, którzy pochodzili z tereny Gminy Lipno. Takich osób było w naszej gminie, powiecie, województwie bardzo dużo. A każdy bohater to jedno życie ludzkie i związana z nim historia.

Fragmenty „Nowel polskich” w sali kominkowej jastrzębskiej książnicy zaprezentowali przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu, dyrektorzy szkół, znane i lubiane osoby z życia kulturalnego i społecznego. Historię, opowiadającą o bohaterach nowel, ich życiowe zakręty w twardo osadzonej polskiej rzeczywistości, przeczytali następujący goście:

Aneta Jędrzejewska Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Andrzej Piotr Szychulski Wójt Gminy Lipno
Ewa Rozen Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Lipno z/s w Radomicach
Ks. Piotr Paweł Stanny z Parafii Błogosławionego Biskupa Michała Kozala w Lipnie
Irena Retlikowska Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Różyckiego w Jastrzębiu
Jolanta Kruszyńska Dyrektor Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Radomicach
Andrzej Chojnicki Przewodniczący Rady Gminy Lipno
Iwona Koszczka nauczycielka ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Różyckiego w Jastrzębiu
mł. kpt. inż. Patryk Szajgicki z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipnie
Dominika Gryczewska Przedstawicielka Urzędu Gminy Lipno
Teresa Sztuka Dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lipno z/s w Wichowie
Danuta Swarcewicz emerytowana Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Lipno z/s w Radomicach
Elżbieta Ostrowska nauczyciel przedszkolny z Zespołu Przedszkoli Miejskich nr 1 w Lipnie im. Czesława Janczarskiego
Czesława Krystyna Chojnicka regionalna poetka, członek Lipnowskiej Grupy Literackiej
Sławomir Ciesielski Przewodniczący Lipnowskiej Grupy Literackiej
Bożena Ciesielka Członek Lipnowskiej Grupy Literackiej
Dariusz Chrobak Wiceprzewodniczący Lipnowskiej Grupy Literackiej
Maria Rykowska Członek Lipnowskiej Grupy Literackiej
Jacek Lewandowski zaprzyjaźniony czytelnik filii bibliotecznej w Jastrzębiu i mieszkaniec Jastrzębia
Renata Lewandowska zaprzyjaźniona czytelniczka filii bibliotecznej w Jastrzębiu i mieszkanka Jastrzębia
Maria Piotrkiewicz nauczycielka Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Różyckiego w Jastrzębiu
Hanna Grzegorzewska-Grochocka zaprzyjaźniona czytelniczka filii bibliotecznej w Jastrzębiu
Jolanta Staśkiewicz Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Jastrzębie
Grażyna Lipska bibliotekarka z filii bibliotecznej nr 4 w Wichowie
Katarzyna Malinowska wokalista zespołu KAVOO
Radosław Wysocki wokalista i gitarzysta zespołu KAVOO

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku lekturą Narodowego Czytania było Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku czytaliśmy Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad dwóch tysiącach miejsc. Z kolei w 2018 roku, roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości, wspólnie czytaliśmy „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.