Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Młodzież słucha Krzysztofa Nowakowskiego podczas opowiadania

Psim zaprzęgiem przez życie...

3 marca w bibliotece głównej w Radomicach odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Nowakowskim, autorem książki „23 kilometr” – opowieści o życiu, poświęceniu i sporcie.

Krzysztof Nowakowski podczas warsztatów opowiadał o swojej pasji, która stała się sposobem na życie. Od niemal 20 lat zajmuje się hodowlą psów, wyścigami i wyprawami na koło podbiegunowe. Wcześniej był zawodowym wioślarzem. Wiedzę wykorzystuje teraz do treningu z psami. Ma ich około trzydzieści. W zaprzęgu jedzie osiem psów, u boku których autor książki przemierza długie dystanse na arktycznych pustkowiach, zmagając się z silnym wiatrem i temperaturami sięgającymi minus 30 stopni Celsjusza. W przytoczonej wcześniej książce „23 kilometr” autor tak opisuje przygodę swojego życia: „Jazda pism zaprzęgiem to jeden z najlepszych sposobów obcowania z dziką przyrodą. Konkurować z nią może jedynie człowiek poruszający się pieszo, czy na nartach. Czuje on śnieg, lód, skałę, swoimi stopami. Jednak mamy nad nim przewagę, my mamy swoje stopy i cztery łapy każdego z psów, mamy swoją parę oczu i tyle par oczu jeszcze, ile w naszym zaprzęgu biegnie psów, tak samo mamy swój nos i wiele nosów psich. Jesteśmy człowiekiem i psami zarazem. Jednością, stadem, w którym każdy jest niezbędny. To bardzo pierwotne uczucie. Kiedy jeden z psów zobaczy renifera, czy ptaka, zobaczy go całe stado, także my. To właśnie stanowi magię psiego zaprzęgu”.

Uczniowie wraz z nauczycielami ze szkoły z Radomic, Karnkowa i Wichowa stali się słuchaczami historii o mroźnych przestrzeniach, pokonywaniu przeciwności, rozpaczy, zwycięstwach o podnoszeniu się z kolan i wielkim szczęściu w ekstremalnych warunkach. Autor książki zabrał młodzież w inny zupełnie świat, świat dalekiej północy, psich zaprzęgów i prawdziwej zimy. Opowiadał o wyprawach, o psach, o arktycznej przyrodzie i ludziach tam mieszkających.    Słuchaczom towarzyszył czworonożny gość  – lider psiego zaprzęgu Henia, która ma za sobą już 5 wypraw i tysiące przebytych kilometrów.

Krzysztof Nowakowski: pisarz, maszer, czyli człowiek podróżujący psim zaprzęgiem adventurer, fotograf, redaktor naczelny gazety Aktywne Bory oraz portalu turystycznego o takiej samej nazwie; autor tekstów publikowanych w prasie. Mąż i ojciec. Razem z żoną Darią od niemal siedemnastu lat podróżuje przez życie psim zaprzęgiem, organizując wyprawy w rejony polarne i startując w najdłuższych wyścigach psich zaprzęgów w Europie. W roku 2010 dwa psio-ludzkie zespoły prowadzone przez Darię i Krzysztofa objechały dookoła największe europejskie jezioro położone za kołem polarnym, Inarijarvi. Trzysta kilometrów pokonali w trzy dni. To był początek ich zmagań z Daleką Północą, o których opowiada ta książka. Od tamtego czasu odbyli wiele wypraw, przeżyli mnóstwo przygód i zostawili wiele śladów psich łap i płóz sań w Arktyce.