Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Tutaj powinien być opis

„Cudne” spotkanie z autorem wierszy dla dzieci - Jackiem Cudnym

Jacek Cudny, jeden z najbardziej rozpoznawalnych autorów wierszy dla dzieci, nazywany współczesnym Janem Brzechwą czy Julianem Tuwimem, był gościem Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Różyckiego w Jastrzębiu, w czwartkowy dzień 22.03.2018 r. Inicjatorami tego niecodziennego wydarzenia byli opiekunowie Biblioteki Szkolnej, Maria Piotrkiewicz i Katarzyna Gęsicka. 

Najbardziej popularną formą promocji biblioteki i czytelnictwa są spotkania autorskie. Możliwość  rozmowy z poetą jest niezwykłym wydarzeniem i stanowi cenne doświadczenie dla każdego czytelnika. Oprócz bajek, baśni, to właśnie wiersze i rymowanki są tekstami, od których rozpoczyna się nasz pierwszy świadomy kontakt z literaturą.

Spotkanie doskonale wpisało się w kalendarz świąt i rocznic obchodzonych w marcu , bowiem 21. marca to nie tylko okazja do radosnego powitania wiosny,  tego dnia obchodzony jest również Światowy Dzień Poezji. Instytucje związane z książką organizują w tym dniu spotkania z poetami, imprezy kulturalne, prezentacje młodych talentów.

Jacek Cudny mieszka we Włocławku. Z wykształcenia jest prawnikiem. Od lat pisze wiersze dla dzieci. Ma ich na swoim koncie ponad 750. Są one wesołe, a zarazem pouczające. Tomiki :„Wiersze za jeden uśmiech”, „Malinowa Limanowa” czy „Ładne kwiatki” przypadły do gustu najmłodszym czytelnikom.    Sam autor podkreśla, że najbardziej bliskie jego sercu są wiersze, które uczą dzieci odpowiedzialności za słowo. Przekazują pewne wartości, ale są dalekie od moralizowania. Prawdziwą sztuką jest bowiem nauczenie czegoś poprzez zabawę.

 Wiersze Jacka Cudnego nie są zwykłymi rymowankami. To obrazy pobudzające wyobraźnię, niosące w sobie treści edukacyjne, bogate tak pod względem językowym jak i merytorycznym.  Dzięki nim zwiększa się nasza świadomość na temat zagrożeń panujących we współczesnym świecie. Najważniejsze jednak jest to, że wywołują one uśmiech na twarzy zarówno dzieci jak i dorosłych, a wszyscy wiemy jak ważny jest uśmiech w naszym życiu.

W scenerii wiosennego ogrodu spotkanie rozpoczęło się od prezentacji sylwetki autora, zaś Maria Lewandowska z kl. VII w niebanalny sposób zaśpiewała piosenkę „Muchomorek” inspirowaną wierszem Gościa spotkania. Następnie odbył się konkurs recytatorski utworów Jacka Cudnego. Uczniowie prezentowali się w dwóch grupach wiekowych: oddział przedszkolny i klasy I -III oraz klasy IV – VII. Interpretacje oceniało jury w składzie: Gość spotkania, p. Jacek Cudny, p. dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Lipno Ewa Rozen, poetka, członek Lipnowskiej Grupy Literackiej, Czesława Krystyna Chojnicka. Przed komisją stanęło nie lada wyzwanie, gdyż interpretacje stały na wysokim poziomie i tylko drobne detale decydowały o przyznaniu nagród. W przerwie konkursu zaśpiewała Paulina Mirzejewska , ucz. kl. V, która piosenką „Chodź, pomaluj mi świat” wyśpiewała sobie trzecie miejsce w IV Konkursie Regionalnym Piosenki Dowolnej w Skępem, natomiast uczniowie klasy V i VI zaprezentowali się w układzie tanecznym.

W dalszej części ogłoszono wyniki i  wręczono nagrody zwycięzcom szkolnego konkursu recytatorskiego oraz  konkursu plastycznego inspirowanego utworami Jacka Cudnego.

Zwycięzcy konkursu recytatorskiego w  kategorii klas I - III wraz z oddziałem przedszkolnym:

I miejsce – Stanisław Lewandowski kl. II

II miejsce – Adrianna Jagielska oddział przedszkolny

III miejsce – Amelia Kiełkowska oddział przedszkolny

Wyróżnienie – Agata Kalinowska kl. III

 Nagrodzeni uczniowie w kategorii klas IV – VII.

I miejsce  ex aequo – Julia Bachoń kl. VI i Ewelina Lewandowska kl. VI

II miejsce – Miłosz Jankowski kl. IV

III miejsce – Agata Lewandowska kl. V

Wyróżnienia : Rafał Sumowski kl. IV, Maria Lewandowska kl. VII, Nikola Wichrowska kl. V.

Wyniki konkursu plastycznego „ Zwierzęta naszych lasów i pól”.

W kategorii klas I – III wraz z oddziałem przedszkolnym:

I miejsce – Nadia Piątkowska kl. III

II miejsce – Agata Kalinowska kl. III i Artur Błażkiewicz kl. III

III miejsce – Gabriela Ośmiałowska kl. III i Gabriela Lendzion oddział przedszkolny

Wyróżnienia: Aleksandra Zarębska kl. I, Paulina Borkowska kl. II, Amelia Kiełkowska oddział przedszkolny.

W klasach IV – VII :

I miejsce – Julia Czajkowska kl. VII

II miejsce – Miłosz Jankowski kl. IV i Aleksandra Kuczyńska kl.IV

III miejsce – Michał Rzymkowski kl. IV i Agata Lewandowska kl. V

Wyróżnienie – Nikola Chojnacka kl. VI.

 To nie był koniec wrażeń i atrakcji dnia, bowiem ta część spotkania należała do Gościa. Jacek Cudny najpierw spotkał się z młodszymi dziećmi, a następnie z uczniami klas starszych.

Podczas spotkania autor nawiązał miły kontakt z dziećmi. Czytał im swoje wybrane wiersze, przeprowadził wiele ćwiczeń językowych – szeleszczące wiersze, oraz zabaw i konkursów. Bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy. Mówił również, skąd bierze pomysły na nowe  wiersze. Dzieci zadawały poecie sporo pytań, na które uzyskały wyczerpujące odpowiedzi. Ci, którym dopisało szczęście i dodatkowo wykazali się spostrzegawczością, nagrodzeni zostali książkami i audiobookami autora.

Spotkanie odbyło się w ramach działalności Biblioteki Szkolnej, a zrealizowano je dzięki dofinansowaniu  Koła Łowieckiego „Żubr” 144, Wójta Gminy Lipno oraz Biblioteki Gminnej w Jastrzębiu.