Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Grupa przedszkolaków siedzących na podłodze podczas zajęć na temat kotów

Światowy Dzień Kota w bibliotece w Karnkowie

Co roku – 17 lutego – obchodzimy Światowy Dzień Kota. Jest to święto mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los.

 Z tej okazji Biblioteka Publiczna w Karnkowie przygotowała zajęcia dla uczniów z klas 0 i I miejscowej szkoły poświęcone tym przemiłym zwierzakom. Gościem specjalnym lekcji bibliotecznej była Agnieszka Bedyk z sąsiedniej biblioteki w Trzebiegoszczu. Pani Agnieszka przyjechała ze swoją kotką Krakenką, o której opowiadała wiele ciekawych historii.

Podczas zajęć Pani Agnieszka podkreśliła znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienia pomocy bezdomnym zwierzętom. Opowiedziała o znanych książkach i filmach, których głównymi bohaterami są koty. Uczniowie zadawali wiele pytań i opowiadali o swoich pupilach. Na zakończenie spotkania dzieci obejrzały film animowany o Filemonie i Bonifacym. Biblioteka Publiczna w Karnkowie w sposób szczególny pragnie podziękować  dziękuje Pani Agnieszce za ciekawą i miłą wizytę.

Koty zostały udomowione blisko 10 tysięcy lat temu i obecnie są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na świecie. Wyhodowano wiele ras różniących się ubarwieniem, wielkością i długością włosów. Współczesne wzorce niektórych starszych ras kota domowego znacznie odbiegają od ich wcześniejszych cech, jak w przypadku kotów perskich czy syjamskich.

Niestety nie wszystkie koty mogą cieszyć się opieką i towarzystwem człowieka. Szacuje się, że w Polsce żyje około 17 tysięcy bezdomnych kotów. Schroniska oraz rozmaite organizacje na rzecz zwierząt poświęcają im akcje charytatywne, jednak życie pokazuje, że pomoc ta jest dalece niewystarczająca. Warto więc pamiętać o dokarmianiu tych żyjących na kocią łapę stworzeń, zimą w szczególności.