Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Bibliotekarki i uczniowie w zabawie z wyciągniętymi rękami

Kocie pląsy w Radomicach

W związku z niedawno obchodzonym Dniem Kota Bibliotekę Publiczną i Świetlicę Wiejską w Radomicach odwiedzili uczniowie z miejscowej szkoły. Podobnie jak w Jastrzębiu i Karnkowie gościem specjalnym lekcji bibliotecznej była Agnieszka Bedyk z sąsiedniej biblioteki w Trzebiegoszczu. Pani Agnieszka przyjechała ze swoją kotką Krakenką, o której opowiadała wiele ciekawych historii.

Podczas zajęć dzieci dowiedziały się czym charakteryzują się koty, jaka jest ich natura, jakie są ich nawyki i przede wszystkim, jak o nie dbać. Pani Agnieszka podkreśliła znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, a także uwrażliwiła dzieci na często trudny koci los.

Co warto wiedzieć o kotach?

Koty zostały udomowione blisko 10 tysięcy lat temu i obecnie są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na świecie. Wyhodowano wiele ras różniących się ubarwieniem, wielkością i długością włosów. Współczesne wzorce niektórych starszych ras kota domowego znacznie odbiegają od ich wcześniejszych cech, jak w przypadku kotów perskich czy syjamskich.

Współczesne koty, choć udomowione, zachowują wciąż sporo niezależności i ignorancji, przez co ludziom trudniej zbudować z nimi tak bliską relację, jaką potrafią stworzyć z psem. Wielbiciele kotów stanowią jednak coraz liczniejszą grupę. Ludzie podziwiają kocią niezależność i cenią sobie wygodę obcowania z nimi.

Niestety nie wszystkie koty mogą cieszyć się opieką i towarzystwem człowieka. Szacuje się, że w Polsce żyje około 17 tysięcy bezdomnych kotów. Schroniska oraz rozmaite organizacje na rzecz zwierząt poświęcają im akcje charytatywne, jednak życie pokazuje, że pomoc ta jest dalece niewystarczająca. Warto więc pamiętać o dokarmianiu tych żyjących na kocią łapę stworzeń, zimą w szczególności.