Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Plakat zachęcający do udział w akcji Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania jest „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Na pierwszym planie herb Gminy Lipno i zdjęcie malin nawiązujących do dramatu Juliusza Słowackiego.

W tym roku wspólnie czytamy „Balladynę” Juliusza Słowackiego

Biblioteka Publiczna Gminy Lipno z/s w Radomicach wraz z filią biblioteczną w Jastrzębiu serdecznie zaprasza wszystkich Państwa do włączenia się i współtworzenia akcji Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej edycji jest „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Wspólne czytanie tego wybitnego dzieła polskiego romantyzmu odbędzie się 1 września o godz. 12.00 w ogrodzie filii bibliotecznej w Jastrzębiu (w przypadku niesprzyjającej pogody Narodowe Czytanie odbędzie się w sali kominkowej jastrzębskiej biblioteki). Fragmenty dramatu naszego wieszcza zaprezentują przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół, znane i lubiane osoby z życia kulturalnego i społecznego.
Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania będzie również doskonałą okazją do uroczystego wręczenia nagród laureatom 8. Edycji Gminnego Konkursu Poetyckiego pt. „Miłość w czasach zarazy...” – zapiski z kwarantanny.
Zwycięzcami konkursu są:
I miejsce – Krzysztof Bedyk SP Trzebiegoszcz
II miejsce – Igor Trojanowski SP Wichowo
III miejsce – Natalia Turowska SP Trzebiegoszcz
III miejsce – Jan Bedyk SP Trzebiegoszcz
Wyróżnienie – Bartosz Kowalski SP Trzebiegoszcz
Wyróżnienie – Piotr Żuchowski SP Trzebiegoszcz
Wyróżnienie – Karolina Ordak SP Karnkowo

Podczas spotkania zostaną wręczone nagrody laureatom Gminnego Konkursu Plastycznego „Wakacje z książką” i Gminnego Konkursu Fotograficznego „Książka na wakacjach” w ramach Akcji Lato 2020. Organizatorem konkursów jest Biblioteka Publiczna Gminy Lipno z/s w Radomicach. Z kolei nagrody ufundowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Przypominamy, że termin nadsyłania prac w obu konkursach mija 21 sierpnia br. Informacje dotyczące konkursów (regulamin, karta zgłoszenia itp.) są do pobrania na stronie www.uglipno.pl
Dopełnieniem spotkania będzie wystawa poświęcona setnej rocznicy wojny polsko-bolszewidzkiej. Wystawę przygotowało Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego. Ekspozycja „Bitwa Warszawska. Stulecia zwycięstwa” składa się z 20 plansz. Merytoryczne teksty przygotowali specjaliści z Muzeum Wojska Polskiego. Na wystawie pokazano zabytki ze zbiorów Muzeum oraz wyjątkowe, archiwalne zdjęcia z 1920 roku.
„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Mamy nadzieję, że twórczość Juliusza Słowackiego we wszystkich ożywi dumę z naszego narodowego wieszcza oraz przyniesie wiele satysfakcji czytelniczej i radości.