Przejdź do treści

Gmina Lipno

Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Tutaj powinien być opis

Ojcowie Niepodległości z wizytą w lipnowskim liceum

„Ojcowie Niepodległości” to tytuł wystawy, której oficjalne otwarcie miało miejsce podczas Narodowego Czytania w Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu. Następnie, wystawę można było obejrzeć w budynku Urzędu Gminy w Lipnie i podczas Gminnych Obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, które w tym roku odbyły się w Zespole Szkół im. Marii Konopnickiej w Radomicach.

Dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu w dniach 11-29 października wystawa była częścią uroczystości niepodległościowych orgaznizowanych przez Zespół Szkół im. Romualda Traugutta w Lipnie. Wśród ważnych wydarzeń znalazły się takie uroczystości jak: jubileusz 40-lecia istnienia Zespołu Przedszkoli Miejskich nr 1 w Lipnie, Koncert Niepodległa, a także Powiatowy Konkurs Historyczny „Nasza Niepodległa”. W samym liceum wystawę obejrzało 1.363 osoby. 

Na wystawie znajdziemy sylwetki Piłsudskiego, Paderewskiego, Dmowskiego i innych mężów stanu. Wystawa „Ojcowie Niepodległości” przedstawia liderów walki o wolną Polskę w 1918 roku. Plansze z sylwetkami tych wybitnych postaci opatrzone są ich biogramami w języku polskim i angielskim. Na wystawie znajduje się także kalendarium ważniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski, a także kopie dokumentów związanych z 11 listopada 1918 roku.