Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Tutaj powinien być opis

Obchody 3 Maja w Wichowie

Gminna uroczystość majowa 2019 odbyła się 30 kwietni o godz.17.30 w Ośrodku Kultury w Wichowie. Konstytucja uchwalona w 1791 roku regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą w na świecie, po konstytucji amerykańskiej. Jednym spośród 14 sygnatariuszy był Jan Niepomucen Zboiński, poseł Ziemi Dobrzyńskiej.
Mandat poselski otrzymał na sejmiku w Lipnie w 1788 roku. Razem z Ignacym Działyńskim, również posłem Ziemi Dobrzyńskiej , odpowiadali za bezpieczeństwo obradującego Sejmu. Znając historię „naszego regionu – naszej małej ojczyzny,” jesteśmy dumni, że odgrywała i odgrywa ważną rolę w przeszłości i teraźniejszości Naszej Ojczyzny - Polski. Tegoroczne majowe święta obchodzimy, przyglądając się naszej zmieniającej się Ojczyźnie, naszemu regionowi, historia dzieje się na naszych oczach – 15 lat w Unii Europejskiej, 20 lat w NATO, 2 maja dzień flagi. O tych wszystkich świętach usłyszeliśmy w programie artystycznym, przygotowanym przez uczniów Szkoły Podstawowej w Wichowie i zespoły Ośrodka Kultury w Wichowie.

Dyrektor Ośrodka Kultury Pani Teresa Sztuka powitała: Zastępcę Wójta Pana Kazimierza Mątowskiego, Przewodniczącego Rady Gminy Pana Andrzeja Chojnickiego, radnych Rady Gminy Lipno, dyrektorów szkół Gminy Lipno, pracowników Instytucji Kultury gm. Lipno, sołtysów gm. Lipno, lokalne media, ale przede wszystkim was Państwo, którzy przyszliście by świętować narodowe święta. Program artystyczny to była wielka, patriotyczna lekcja historii, ale także spojrzenie w przyszłość młodych pokoleń. Artyści wykonali go perfekcyjnie z wielkim zaangażowaniem za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami przez zgromadzoną publiczność . Podziękowania dla artystów i życzenia dla mieszkańców Gm. Lipno z okazji majowych świąt złożył Zastępca Wójta Kazimierz Mątowski. Dziękuję serdecznie wszystkim artystom od najmłodszych do najstarszych. To świadczy o zaangażowaniu w sprawy własnejspołeczności i rozumieniu spraw ważnych dla tożsamości narodowej. Ale nie ma zaangażowania bez właściwych przewodników, inspiratorów. Dlatego dziękuję p. dyr. Szkoły Iwonie Rutkowskiej i p. Katarzynie Markowskiej. Nauczycielkom p. Jadwidze Jasińskiej, p. Annie Leśniewskiej i p. Gabrieli Krajewskiej. Dziękuję instruktorom Ośrodka Kultury: p. Zdzisławowi Chełminiakowi, p. Mariuszowi Wojtasikowi, p. Krzysztofowi Pawłowskiemu, pracownikom placówki za wystrój i zaangażowanie w przygotowanie uroczystości, a także pocztom sztandarowym szkoły i OSP Wichowo. Zapraszam na świąteczny tort, ciasta, kawę i serdeczne ,świąteczne Polaków rozmowy, zakończyła dyr. Ośrodka Kultury.

T. Sztuka