Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Tutaj powinien być opis

Witamy wiosnę!

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej wypada 21 marca. Marcowe przesilenie jest symbolem nowego początku, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Chyba wszystkim zdarzyło się topić marzannę – symbol słowiańskiej bogini zimy i śmierci.

Marzanna – symbol odejścia mroźnej, srogiej zimy – w rytualny sposób palona, bądź topiona, aby przywołać wiosnę. Zwana także „Marzanką” miała kształt słomianej kukły o kobiecej postaci. W dawnych czasach obnoszono ją „po domach” we wsi. Następnie rozbierano, podpalano i wrzucano płonącą do wody. Obrzędowi temu towarzyszył śpiew piosenek o tematyce wiosennej.

O tej pięknej i bardzo starej tradycji nie zapomnieli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Radomicach. Kiedy już oficjalnie pożegnano Panią Zimę dzieci udały się do biblioteki i świetlicy, aby wysłuchać zgadywanek i wierszy na temat wiosny. Tym bardziej, że 21 marca jest nie tyko pierwszym dniem wiosny, ale też Międzynarodowym Dniem Poezji. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że po tak radosnym, kolorowym pożegnaniu zimy i przywitaniu wiosny, ta wyczekiwana przez wszystkich pora roku, na pewno niebawem zawita.

Dzięki uprzejmości OSP Radomice dzieci mogły z biska obejrzeć wóz strażacki i przez chwilę poczuć się jak dzielny strażak. Radości nie było końca.