Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Tutaj powinien być opis

Wycieczka Szlakiem Piastowskim

Wycieczkę Szlakiem Piastowskim zorganizowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Trzebiegoszczu. Kluczowymi obiektami były: Gniezno, Biskupin i Kruszwica.

Wędrówkę rozpoczął pobyt w katedrze gnieźnieńskiej usytuowanej na Wzgórzu Lecha. Miejsce pochówku św. Wojciecha, głównego patrona Polski, wprawiło wszystkich w zachwyt, szczególnie Drzwi Gnieźnieńskie – najcenniejszy zabytek sztuki romańskiej w Polsce. Drzwi zdobi 18 scen z życia św. Wojciecha od narodzin do męczeńskiej śmierci. Katedra to także miejsce pięciu koronacji królewskich: Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II.

Następnym etapem podróży było Muzeum Początków Państwa Polskiego. Tutaj z kolei można było podziwiać eksponaty archeologiczne od wczesnego średniowiecza do czasów współczesnych, w tym szczególnie zabytki i archiwalia związane z historią Gniezna i ziemi gnieźnieńskiej. Uwagę przykuwały wystawa z projekcjami filmów w 3D, insygnia władzy królewskiej, kronika polska z XIV wieku Anonima zwanego Gallem, relikwiarz skrzynkowy św. Korduli z X-XI wieku czy sztandar patriotyczno-procesyjny z okresu Powstania Wielkopolskiego.

W dalszej części eskapady zwiedzano rezerwat archeologiczny w Biskupinie. Osada w Biskupinie wiąże się z kręgiem kulturowym kultury łużyckiej, trwającym od środkowej epoki brązu po wczesną epokę żelaza. Dzięki odkryciu grodu przez nauczyciela Walentego Szwajcera i jego uczniów, możemy dziś podziwiać rekonstrukcję zabudowy osady. 16 września 1994 roku gród w Biskupinie uznany został za pomnik historii Polski. Podczas pobytu w osadzie najwięcej radości uczniom sprawiło lepienie glinianych naczyń, które mogli zabrać ze sobą.

Ostatnim punktem wycieczki była Mysia Wieża w Kruszwicy, licząca 32 metry wysokości. Wieża stanowi pozostałość zamku zbudowanego przez króla Kazimierza Wielkiego ok. 1350 roku. Miejsce to związane jest z legendarnym władcą Polski – okrutnym Popielem. Z wieży rozciąga się widok na jezioro Gopło i zabytkowe kamienice Kruszwicy.

Uczniowie, pełni niezapomnianych wrażeń i dobrego humoru, swoją podróż zakończyli w restauracji McDonald's.