Przejdź do treści

Gmina Lipno

Świętuj z nami 100 - lecie Niepodległosci Flaga Unii Europejskiej
Zdjęcie dziewczyny z nałożonymi malinami na opuszki palców jednej dłoni

„Balladyna” Juliusza Słowackiego lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania

Miło nam poinformować, że Biblioteka Publiczna Gminy Lipno z/s w Radomicach po raz czwarty dołączy do ogólnopolskiej akcji czytelniczej, jaką jest Narodowe Czytanie. Wspólne czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego odbędzie się w pierwszym tygodniu września br. w ogrodzie filii bibliotecznej w Jastrzębiu.  O dokładnym terminie poinformujemy w najbliższym czasie. Fragmenty dramatu naszego wieszcza zaprezentują przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół, znane i lubiane osoby z życia kulturalnego i społecznego.

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania będzie doskonałą okazją do uroczystego wręczenia nagród laureatom 8. Edycji Gminnego Konkursu Poetyckiego pt. „Miłość w czasach zarazy...” – zapiski z kwarantanny.

Zwycięzcami konkursu są:

I miejsce – Krzysztof Bedyk  SP Trzebiegoszcz

II miejsce – Igor Trojanowski SP Wichowo

III miejsce – Natalia Turowska SP Trzebiegoszcz

III miejsce – Jan Bedyk SP Trzebiegoszcz

Wyróżnienie – Bartosz Kowalski SP Trzebiegoszcz

Wyróżnienie – Piotr Żuchowski SP Trzebiegoszcz

Wyróżnienie – Karolina Ordak SP Karnkowo

Dopełnieniem spotkania będzie wystawa  poświęcona setnej rocznicy wojny polsko-bolszewidzkiej. Wystawę przygotowało Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego. Ekspozycja „Bitwa Warszawska. Stulecia zwycięstwa” składa się z 20 plansz. Merytoryczne teksty przygotowali specjaliści z Muzeum Wojska Polskiego. Na wystawie pokazano zabytki ze zbiorów Muzeum oraz wyjątkowe, archiwalne zdjęcia z 1920 roku.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Fot. Rękopis Balladyny podarowany przez Juliusza Słowackiego dla jego przyjaciela, Józefowi Reitenheimowi w 1834 (źródło: https://pl.wikipedia.org).

Zdjęcie dziewczyny z nałożonymi malinami na opuszki palców jednej dłoni Fot. Rękopis Balladyny podarowany przez Juliusza Słowackiego dla jego przyjaciela, Józefowi Reitenheimowi w 1834 (źródło: https://pl.wikipedia.org).